Арешт майна у кримінальному провадженні може бути скасовано адвокатом або власником майна – Верховний Суд України

На сьогодні трапляються випадки, суди відмовляють у здійсненні кримінального провадження, якщо до Феміди звернулася особа, яка не має відповідного статусу в кримінальному провадженні, а саме: потерпілий, підозрюваний, обвинувачений.

 

Подібна ситуація відбулася у справі № 490/2167/17, де під час обшуку у громадянина було вилучено майно. У подальшому слідчим суддею в порядку ч. 5 ст. 171 КПК України на вилучене майно було накладено арешт.

 

Адвокати власника майна звернулися до Апеляційного суду із скаргою щодо зняття відповідного арешту.

 

Однак апеляційний суд відмовив у відкритті апеляційного провадження, мотивуючи таке рішення тим, що згідно п. 10 ст. 393 КПК України, представник володільця майна не є суб'єктом апеляційного оскарження вказаної ухвали слідчого судді та повернув апеляційну скаргу на підставі п. 2 ч. 3 ст. 399 КПК України.

 

Не погодившись з таким рішенням, адвокати звернулися до Верховного Суду України.

 

Кримінальний касаційний суд ВСУ задовольняючи касаційну скаргу адвокатів в своїй ухвалі вказав, що ч. 1 статті 59 Конституції України громадянину гарантовано право на правову допомогу.

 

«Право громадянина на правову допомогу стосується не лише підозрюваного, обвинуваченого чи підсудного, а й інших фізичних осіб, яким гарантується право вільного вибору захисника з метою захисту своїх прав та законних інтересів, що виникають, у тому числі, із інших правовідносин, а не тільки з кримінальних. Право на захист, зокрема, може бути реалізовано фізичною особою в цивільному, господарському, адміністративному та кримінальному судочинстві».

 

Таким чином, у даному випадку адвокати фактично захищають права і інтереси особи, на майно якої накладено арешт.

 

Отже, не зважаючи на те, що власник майна не набув статусу у кримінальному провадженні, рішення слідчого судді щодо накладення арешту на майно, яке тимчасово вилучене в ході проведення обшуку у них, обмежує його права і дає право на захист своїх прав та законних інтересів як особисто, так і шляхом укладення угоди з адвокатом, який має право в інтересах довірителя вчиняти певні процесуальні дії, зокрема оскаржувати судові рішення, що стосуються прав та законних інтересів власника майна, а тому адвокат за його зверненням має право оскаржити відповідне рішення суду, чи слідчого судді!

 

Адвокат Сергій Гула

 

Поставити питання

Всього коментарів: 0
avatar