Чи має право поліція перевіряти страховку та вимагати її у водія?

Чинним законодавством України чітко передбачено перелік документів, які обов'язково повинен мати з собою кожен водій.

 

Так, якщо Вас зупинив дорожній поліцейський і просить пред’явити різноманітні документи, включаючи і документами, які підтверджують законність ввезення автомобіля в Україну, доручення, договір оренди автомобіля, дорожній лист, трудовий договір, маршрутний лист і так далі – що вам потрібно знати? Чи його вимоги законні? Чи достатньо лише водійських прав?

 

Відповідно до Закону України “Про дорожній рух”, водій зобов’язаний мати при собі посвідчення водія і, за вимогою співробітників поліції, пред’являти для перевірки посвідчення водія.

 

Читайте також - Як оскаржити штраф дорожньої поліції?

 

Окрім цього Закон передбачає, що водій зобов'язаний мати реєстраційний документ на транспортний засіб і також страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

 

Подібну норму ми зустрічаємо в Правилах дорожнього руху, які встановлюють вичерпний перелік документів, які водій повинен мати при собі - п. 2.1 Правил, а саме:

 

а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;

б) реєстраційний документ на транспортний засіб ;

в) поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

 

Читайте також - Коли у вас можуть забрати права водія?

 

Варто зазначити, що Вказані документи водій зобов’язаний пред’явити виключно за вимогою працівника поліції. В чинному законодавстві не передбачено обов’язку надати документи, а лише пред’явити для перевірки. Тобто вирішувати Вам, чи варто давати в руки Ваші документи інспекторові, чи ні.

 

Отже, поліцейський має право вимагати у вас пред'явлення страховки на ваш автомобіль, а ви її зобов'язані мати при собі.

Адвокат Сергій Гула

 

Поставити питання




 

Всього коментарів: 2
avatar
1
"Отже, поліцейський має право вимагати у вас пред'явлення страховки на ваш автомобіль, а ви її зобов'язані мати при собі."
Отже я не згоден з Вами і Вашим трактуванням. Є закон, де пояснюється коли і кому водій повинен пред'явити поліс. http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1961-15
21.2. Контроль за наявністю договорів обов'язкового
страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних
транспортних засобів здійснюється:

Відповідними підрозділами Національної поліції при складанні
протоколів щодо порушень правил дорожнього руху ( 1306-2001-п ) та
оформленні матеріалів дорожньо-транспортних пригод; { Абзац другий
пункту 21.2 статті 21 із[r] змінами, внесеними згідно із Законами
N 3565-VI ( 3565-17 ) від 05.07.2011, N 766-VIII ( 766-19 ) від
10.11.2015 }
Тобто поліцейський не може вимагати поліс для перевірки окрім лише певних випадків.
Загалом водій пред'являє поліс при оформленні протоколу дтп або перереєстрації тз, який застрахований.
avatar
2
І водійське посвідчення коли потрібно пред'явити - описано в ст. 32 Закону України про Національну поліцію:
1. Поліцейський має право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують відповідне право особи, у таких випадках:
1) якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклої особи;
2) якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення;
3) якщо особа перебуває на території чи об’єкті із спеціальним режимом або в місці здійснення спеціального поліцейського контролю;
4) якщо в особи є зброя, боєприпаси, наркотичні засоби та інші речі, обіг яких обмежений або заборонений, або для зберігання, використання чи перевезення яких потрібен дозвіл, якщо встановити такі права іншим чином неможливо;
5) якщо особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, іншої надзвичайної події;
6) якщо зовнішні ознаки особи чи транспортного засобу або дії особи дають достатні підстави вважати, що особа причетна до вчинення правопорушення, транспортний засіб може бути знаряддям чи об’єктом вчинення правопорушення.
Тобто водій не зобов'язаний пред'являти посвідчення, якщо на це не буде вагомих законних підстав, котрі описані в законі.
avatar