Як отримати спадщину? Та чого не можна пропустити і що обов’язково потрібно знати, щоб не втратити свою спадщину?

Через процедуру спадкування проходив майже кожен. І практика показує, що в більше аніж 60% тих, хто приймає спадщину виникають труднощі щодо її прийняття та оформлення.

Щоб уникнути в майбутньому подібних проблем, варто знати декілька важливих правил спадкування.

Найперше питання — це що входить у спадок?

Згідно Цивільного кодексу успадкувати можна усі права та обов’язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті.

А якщо простіше — все, що належало спадкодавцю — можна успадкувати, окрім того, що нерозривно пов’язано із спадкодавцем. А саме: особисті немайнові права; право в організаціях; право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; права на аліменти, пенсію, інші виплати. А також права та обов’язки особи як кредитора або боржника, якщо вони нерозривно зв’язані із особою боржника чи кредитора і якщо їх не погодилися прийняти спадкоємці.

Наступне питання - хто може бути спадкоємцями ?

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути спадкоємці, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця. Також, спадкоємцями за заповітом можуть бути і юридичні особи (організації).

Ще одне важливе питання — коли здійснюється спадкування за заповітом, а коли за законом?

За заповітом право спадкування виникає, коли складений заповіт.

А у разі його відсутності, чи визнання його недійсним, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини спадкування здійснюється «за законом».

Хто не має права на спадок?

особи, які умисно позбавили життя спадкодавця;

особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт;

батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав;

спадкоємці які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця.

Також особа, яка за рішенням суду якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Також важливе питання — чи успадковується заробітна плата, пенсія, стипендія ?

Так. Успадковуються ті суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, або іншим ушкодженням здоров’я, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя.

Як саме розподіляється майно між спадкоємцями? Та яка є обов’язкова частка у спадщині.

Частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не визначив відповідні частки.

Але варто знати, що це право має виключення. Йде мова про обов’язкову частку, яку вспадковують в незалежності від сформульваної волі у Заповіті. А це: малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом.

Розмір обов’язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між спадкоємцем та спадкодавцем.

Про переважно право.

Якщо спадкоємець протягом не менш як одного року до часу відкриття спадщини проживали разом із померлою особою однією сім’єю, то він має переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка йому належить.

Як приймають спадщину?

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Однак, не дозволяється прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Тобто,не можна приймати спадщину і відмовитися від прийняття боргів спадкоємця.

Яка роль нотаріусів?

Спадкоємець, який хоче прийняти спадщину має особисто подати нотаріусу протягом 6 місяців заяву про прийняття спадщини. Якщо такий термін пропущений, то його необхідно поновлювати через суд, перед тим проконсультувавшись з адвокатом та скласти з ним матеріали до суду. .

Однак, є дві категорії осіб, яким непотрібно подавати таку заяву:

спадкоємцю, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, і який буде вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6 місяців він не заявив про відмову від неї.

малолітні, неповнолітні та недієздатні особи.

Про черги на спадкування за законом.

Спадкоємці за законом, коли відсутній заповіт, одержують право на спадкування почергово.

У першу чергу право на спадкування за законом мають: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У другу чергуправо на спадкування за законом мають: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.

У п’яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення.

Варто пам’ятати, що кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Які розміри часток у спадщині спадкоємців за законом?

Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

Що робити, коли нотаріус відмовляється вчинити спадкові нотаріальні дії?

В такому разі обов’язково необхідно звертатися до адвоката, щоб він вивчив справу та оскаржив неправомірні дії нотаріуса, а також підготував необхідні документи в суд.


Адвокат Сергій Гула

 

Задати питання

Всього коментарів: 0
avatar