Як успадковується самочинно збудована будівля?

Сьогодні, одним із найскладніших питань у сфері спадкування є узаконення самочинної будівлі, яка є має бути у спадкові масі.

 

І, дійсно, батьки, які знаходили кошти, щоб не тільки прожити, але і щось побудувати, не завжди мали потрібні можливості та кошти, щоб узаконити самочинне будівництво.

 

І це невирішене питання переходить до дітей, після відкриття спадщини.

 

Найперше, потрібно визначитися, а що таке самочинне будівництво? Відповідно до положень законодавства об'єкт нерухомості належить до самочинного будівництва за наявності однієї з наведених умов:

 

- земельна ділянка не відведена для цієї мети;

- відсутній належний дозвіл на будівництво;

- відсутній належним чином затверджений проект;

- при будівництві допущені істотні порушення будівельних норм і правил.

 

В цьому питання, варто зазначити, що чинне законодавство передбачає, що особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Тобто це право потрібно оформити!

 

Отже, у разі відсутності документів, що підтверджують право власності спадкодавця на житловий будинок, або відсутності державної реєстрації права власності питання має вирішуватися в суді, де необхідно з'ясувати причини відсутності правовстановлюючих документів, державної реєстрації права власності або документів на забудову та встановлювати право власності в порядку спадкування.

 

У разі недотримання спадкодавцем вимог законодавства щодо державної реєстрації права власності на нерухоме майно саме судом може визнаватись право на забудову, право на будівельні матеріали та інше у відповідності зі встановленим судом правовим режимом спірного майна.

 

Також, якщо відсутні документи про відведення земельних ділянок під забудову, таке будівництво слід визнавати самочинним.

 

Задоволення судом позову про визнання за спадкоємцем права власності на самочинне будівництво зумовлює виникнення цього права у позивача, яким він може в подальшому скористатися.

 

Що важливо знати, що при здійсненні спадкодавцем самочинного будівництва до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.

 

Окрім того, право власності на об'єкти самочинного будівництва може бути визнано за спадкоємцем, що має право вимагати визнання такого права, виключно за умови наявності документів про право власності на землю або про право користування земельною ділянкою, що видані на ім'я спадкодавця або спадкоємця, та актів введення будівлі в експлуатацію.

 

 

Отже, із всього зазначеного варто знати, що право власності на самочинно збудовані житлові будинки, будівлі, споруди, інше майно не набувають як особи, які здійснили це будівництво, так і їхні спадкоємці. Права спадкоємців щодо самочинно збудованого майна визначаються судом.

 

А отже за вирішенням цього непростого питання, обов’язково необхідно звертатися до адвоката, щоб той зміг правильно визначити стратегію процесу, відповідачів по справі та долучення третіх осіб.

 

Адвокат Сергій Гула

 

Поставити питання

Всього коментарів: 0
avatar