Як захищати свої права? Або, що говорить чинне законодавство про самозахист?

Сьогодні є нерідкістю, коли права громадян порушуються як звичайними громадянами, так і органами державної влади та місцевого самоврядування.

І дуже часто, в таких ситуаціях, людина відчуває свою беззахисність та нічого не вчиняє щодо захисту свого права чи його відновлення.

Думка про особисту беззахисність та не здатність захистити себе, насправді є хибною! Вона є результатом елементарного не знання своїх прав та можливостей! Варто пам’ятати, що сьогодні у нас є достатньо можливостей , що на належному рівні захистити себе!

І найперше, що потрібно знати, що ст. 19 Цивільного кодексу України передбачає самозахист своїх цивільних прав, а саме:

Кожен має право на самозахист свого права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань. Самозахистом є застосування особою засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

Варто пам’ятати, що способи самозахисту мають відповідати змісту права, що порушене, характеру дій, якими воно порушене, а також наслідкам, що спричинені цим порушенням.

Окрім того, в ст. 20 кодексу передбачено право на захист, який кожен здійснює на власний розсуд.

Отже, якщо Ваші права порушують вам потрібно діяти наступним чином:

- повідомити особи, яка порушує ваше право (вона може і не здогадуватися про це) та попросити, що вона цього не робила;

- у разі негативної відповіді, зафіксувати факт порушення права та викликати поліцію;

- у разі, якщо здійснюється грубий фізичний вплив, ви маєте право йому протидіяти тим же способом, яким здійснюється незаконна дія;

- кличте по-сторонніх на допомогу;

- при наявності спору між вами та іншою людиною щодо тих чи інших прав — залучайте адвоката для вирішення конфліктного питання;

- у разі зловживання посадовцем чи правоохоронцем своїми службовими обов’язками чи повноваженнями, пишіть скаргу на вищестоящого начальника.

- застосовуйте будь-які інші заходи, але пам’ятаєте, що вони не повинні порушувати норм закону.

Варто пам’ятати головне, що перше і головне завдання захисту наших прав — покладається саме на нас, і наскільки ми знаємо свої права та є активні у їх захисту, настільки і ми ефективного їх захистимо!


 

Адвокат Сергій Гула

Задати питання

Всього коментарів: 0
avatar