Які документи має право вимагати дорожній інспектор поліції та як себе захищати від неправомірних дій поліції?

В Україні активно продовжується реформа правоохоронних органів і ми вже можемо бути свідками діяльності нової поліції. 

Цей процес необов'язково передбачає, що все в одну мить зміниться і нова поліція одразу перетвориться на добрих, дружніх, а найголовніше законних поліцейських. Дуже часто, нові поліцейські - це старі міліціонери, які звикли брати хабарі та чинити беззаконня.

Читайте також - що потрібно робити, коли поліцейські застосували щодо вас фізичну силу чи насилля

Тому всім водіям, і не тільки, потрібно бути уважними і вміло захищати свої права. 

Отже, якщо Вас зупинив  дорожній поліцейський і просить пред’явити різноманітні документи, включно із  документами, які підтверджують законність ввезення автомобіля в Україну, доручення, договір оренди автомобіля, дорожній лист, трудовий договір, маршрутний лист і так далі – що вам потрібно знати?

Відповідно до частини  2 ст. 16 Закону України “Про дорожній рух”, водій зобов’язаний мати при собі посвідчення водія і, за вимогою співробітників міліції, пред’являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, – страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Подібну норму ми зустрічаємо в Правилах дорожнього руху, які встановлюють вичерпний перелік документів, які водій повинен мати при собі - п. 2.1 Правил, а саме:

 

а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;

б) реєстраційний документ на транспортний засіб ;

в) у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків і (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв – дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС;

г) на маршрутних транспортних засобах – схему маршруту та розклад руху; 

Читайте також - Як оскаржити штраф дорожньої поліції? 

ґ) поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

 

Варто наголосити на дуже важливих деталях:

1) Вказані документи водій зобов’язаний пред’явити виключно за вимогою працівника поліції;

2) В чинному законодавстві не передбачено обов’язку надати документи, а лише пред’явити для перевірки. Тобто вирішувати Вам, чи варто давати в руки Ваші документи інспекторові, чи ні.

3) Працівник поліції не має повноважень і прав перевіряти законність знаходження транспортного засобу на території України.

Читайте також - Коли у вас можуть забрати права водія? 

4) Інших документів вимагати від водія працівник ДПС не має.

 

І пам’ятайте - знання своїх прав дуже часто допомагає при спірних ситуаціях а при явному хамстві поліції чи їхній незаконні діяльності - обов'язково подзвоніть адвокату та ведіть в подальшому справу з ним.

 

Читайте також - що потрібно знати, якщо вашу машину забрали на штраф-майданчик?

 

Адвокат Сергій Гула

 

Задати питання

 

Всього коментарів: 2
avatar
1 jara58 • 13:50, 20.07.2018
Поліцейські дорожньої служби мають базу даних водіїв і транспортних засобів. Тоді на вимогу поліції можливо достатньо пред’являти тільки копії посвідчення і техпаспорта ? А оригінали документів не возити з собою?
avatar
2 jara58 • 13:52, 20.07.2018
Поліцейські дорожньої служби мають базу даних водіїв і транспортних засобів. Тоді на вимогу поліції можливо достатньо пред’являти тільки
копії посвідчення і техпаспорта ? А оригінали документів не возити з
собою?
avatar