Нові правила виїзду дитини закордон 2018-2019 – що необхідно знати?

В Україні вступив в силу другий пакет законів, який змінює правила виїзду дітей за кордон.

 

Дитині випала нагода покинути територію України без дозволу того з батьків, який живе окремо, якщо в останнього була заборгованість по сплаті аліментів.

 

З початком дії другого пакету, який вступив в силу 28 серпня 2018, той з батьків, з ким проживає дитина, може самостійно вирішити питання виїзду з дитиною за кордон строком до одного місяця. Тобто згоди другого з батьків для такої поїздки не потрібно. При цьому перед виїздом того з батьків, хто проживає окремо від сім'ї і не має заборгованості по аліментах, потрібно сповістити рекомендованим листом про поїздку, її терміні і напрямку.

 

Якщо ж батько, який проживає окремо, має заборгованість по аліментах хоча б чотири місяці, то сповіщати його не потрібно (для дітей з інвалідністю та тяжкохворих дітей цей термін скорочено до трьох місяців). Ця норма стосується навіть тих поїздок, тривалість яких перевищує один місяць.

 

У будь-якому випадку при вивезенні дитини з країни потрібно мати на руках паспорт або свідоцтво про її народження. При виїзді за кордон на термін більше одного місяця оптимальним варіантом є отримання нотаріально засвідченої згоди від другого батька. При відсутності такої згоди можна звернутися в суд і вже в судовому порядку отримати дозвіл на виїзд з України дитину без згоди та супроводу другого з батьків.

 

Не потрібно отримувати таку згоду в разі, якщо дитина виїжджає з тим із батьків, з яким живе, на термін до одного місяця. При перетині кордону, крім паспорта дитини (або свідоцтва про народження), потрібно мати з собою оригінал рішення суду або органу опіки та піклування про те, що дитина проживає саме з тим із батьків, з ким перетинає кордон.

 

Також не потрібно нотаріально завіреної згоди, якщо окремо живе батько має заборгованість зі сплати аліментів за чотири місяці (три місяці у випадках заборгованості перед дітьми з інвалідністю та тяжкохворими дітьми).

 

Якщо протягом 10 днів з моменту вручення рекомендованого листа нотаріально посвідчену згоду не надано, слід звернутися в суд із заявою про надання дозволу для виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків (надавши докази виконання батьківських обов'язків і своєчасної сплати аліментів). Такі виробництва будуть розглядатися за скороченою процедурою.

 

Довідка про наявність заборгованості по сплаті аліментів видається органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем протягом трьох робочих днів

 

Адвокат Сергій Гула

 

Поставити питання

Всього коментарів: 0
avatar