Що таке моральна шкода і як відбувається відшкодування такої шкоди?

Моральна шкода продовжує викликати достатньо багато запитань щодо того, що може вважатися такою шкодою та як відшкодувати кошти за моральну шкоду.

Не знаючи відповіді на дані питання, багато хто вирішує взагалі не розпочинати процес по відшкодуванні збитків, які були завданні моральною шкодою. А дарма! На сьогодні, судова практика є достатньо врегульованою та дає багато відповідей на питання моральної шкоди.

Отже, щоб вирішити питання по відшкодуванні моральної шкоди найперше потрібно знати, що ж це таке.

Тож, моральна шкода — це шкода немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. (Постанова Пленуму Верховного Суду №4).

Моральна шкода полягає у наступних аспектах:

1) у фізичному болю та стражданнях, яких особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;

2) у душевних стражданнях, яких особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;

3) у душевних стражданнях, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Варто зазначити, що моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

Також варто знати, що моральна шкода відшкодовується одноразово.

Отже, моральну шкоду треба відшкодовувати — це ваше безумовне право. А тому варто скласти всі процесуальні документи та докази і звернутися до суду про відшкодування відповідної шкоди. А у разі необхідності складання обгрунтованих процесуальних документів — обов’язково звертайтесь до адвокатів за допомогою

 

Адвокат Сергій Гула

 

Задати питання

Всього коментарів: 0
avatar