Шкода, що завдана твариною, має бути відшкодована власником тварини – Висновок Верховного Суду

Не рідкістю є випадки, коли саме тварини сусідів, знайомих чи невідомих людей завдають шкоди.

 

Особа, якій завдана шкода, очевидно, шукає можливості для відшкодування завданих збитків.

 

За правовим висновком Верховного Суду України, така шкода має бути відшкодована із доведенням відповідної вини власника.

 

Так, Верховний Суд України у справі № 281/618/15-ц зазначив наступне:

Фабула справи: 

Позовна заява мотивована тим, що 08 серпня 2015 року біля її будинку на узбіччі дороги було припарковано автомобіль марки «Opel Astra».

Також вказує на те, що вона помітила, як на капоті вищевказаного транспортного засобу передніми копитами знаходилася корова   якого поряд не було, в результаті чого належний їй автомобіль отримав механічні пошкодження, які збільшивши позовні вимоги до 16 486 грн 47 коп., де 7 996 грн 18 коп. - відновлювальний ремонт транспортного засобу, 7 192 грн 98 коп. - величина втрати товарної вартості автомобіля, 700 грн - витрати на проведення автотоварознавчого дослідження та 597 грн 31 коп. - витрачені кошти на проїзд, просить стягнути з відповідача.

 

«Пунктом 1 частини другої статті 22 ЦК України встановлено, що реальними збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права.

 

Частинами першою та другою статті 1166 ЦК України визначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

 

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

 

Тобто зазначена норма передбачає презумпцію вини. Якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є правовою підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.

 

Згідно з частинами першою та другою статті 180 ЦК України тварини є особливим об'єктом цивільних прав, на них поширюється режим речі, а правила поводження з тваринами встановлюється законом.

 

Таким законом є, зокрема Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» у статті 9 якого визначено, що особа, яка утримує домашню тварину, зобов'язана супроводжувати домашню тварину поза місцями її постійного утримання. А також ця особа та особа, яка супроводжує домашню тварину зобов'язана забезпечити безпеку сторонніх людей і тварин, а також майна від заподіяння шкоди супроводжуваною домашньою твариною, безпеку дорожнього руху при проходженні з домашньою твариною біля транспортних шляхів і при їх переході шляхом безпосереднього контролю за її поведінкою, крім того фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов'язані не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб.

 

Згідно із частиною четвертою статті 12 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» шкода, заподіяна особі або майну фізичної особи, а також шкода, заподіяна майну юридичної особи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує».

 

Отже, якщо собака, кіт, корова чи інша тварина завдала шкоду, необхідно зібрати відповідні докази, провести експертне дослідження, за допомогою свого адвоката, сформувати претензію та позов до суду, та очікувати на позитивне рішення суду.

 

Адвокат Сергій Гула

 

Поставити питання

Всього коментарів: 0
avatar