Скільки метрів повинно бути до межі, якщо сусід будує новий будинок, садить дерева чи створює інші об’єкти?

Не так багато сусідів з плином багатьох років змогли зберегти добросусідські відносини.

 

І, як правило, причиною, погіршення стосунків стала нова будівля чи дерево, яке з’явилося прямо на спільні межі. На прохання трохи відступити від паркану, часто можна було почути тільки незгоду, що і переходило у затяжні спори та сварки.

 

Для того, щоб уникнути подібних ситуацій, необхідно кожному із нас знати про встановлені законодавством обмеження та одразу вимагати їх дотримання.

 

Отже, Державними будівельними нормами — ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України» — були встановлені такі відстані для зелених насаджень:

 

від стін будинків і споруд до осі дерев — 5 м, для кущів — 1,5 м;

від межі сусідньої ділянки до осі дерев — 3 м, для кущів — 1 м.

 

Однак, варто пам’ятати, що гілки дерев та кущів не повинні перетинати меж сусідніх ділянок.

 

У разі проникнення коренів і гілок дерев з однієї земельної ділянки на іншу власники земельних ділянок, на які виступають гілки та корені мають право самостійно відрізати корені дерев і кущів, які проникають із сусідньої земельної ділянки, якщо це є перепоною у використанні земельної ділянки.

 

Також, відповідно до ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», якщо з іншого боку межі нема забудови, то відстань до бічної межі ділянки від найбільш виступної конструкції стіни повинна становити не менше 1 м.

 

При цьому має бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних земельних ділянок.

 

Згідно із санітарними нормами туалети потрібно розташовувати не ближче 15 м від житлового будинку і літньої кухні, а від питного колодязя — за 20 м.

 

Вимоги щодо огорожі (висоти, конструкції, матеріалу) встановлюються місцевими правилами забудови. Огорожа має проходити по межі і не повинна створювати перешкод для використання за призначенням сусідської земельної ділянки, затінювати її та ін.

 

Також, власники і землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей: затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення інше.

 

Варто наголосити, що ДБН на сьогодні втрачають чинність, оскільки тепер такі питання уже не є компетенцією центральних органів влади, а віднесені до повноважень органів місцевого самоврядування.

Сьогодні такі норми встановлюються в місцевих правилах забудови або проекті забудови і благоустрою населеного пункту, які затверджуються місцевою радою після погодження з місцевим органом містобудування та архітектури. Але варто відзначити, що встановлені норми колишнім ДБН повністю знаходять своє відображання у актах органів місцевого самоврядування.

 

А у разі наявності серйозних спорів щодо додержання сусідами правил добросусідства та стосовно меж земельних ділянок, які перебувають у власності вирішуються судом за відповідного звернення власника до суду через свого адвоката, оскільки на сьогодні встановлено порядок отримання від адвокатів правової допомоги у судах.

 

Читайте також - Що обов'язково має бути у вашій заяві?

 

Адвокат Сергій Гула

 

Поставити питання

Всього коментарів: 5
avatar
1 Юрий • 12:26, 14.02.2018
От цікаво яким саме нормативним документом передбачено те, що ДБН втрачають чинність? Наведіть будьласка посилання.
avatar
2 Юрий • 12:55, 14.02.2018
Дякую!
avatar
3 luckycafemail • 23:00, 15.03.2018
Підкажіть, хто регулює питання забудови та дотримання санітарних норм ? 
До якої інстанцї писати скаргу?
Хто має відповідати?
avatar
4 викуля • 19:49, 23.07.2018
Здравствуйте,подскажите сосед держит голубятню в частном секторе,эти голуби поднадоели гадят на белье,царапают крышу. Разводятся крысы! Имеет ли он право во дворе содержать голубятню где дом на доме стоит! Голуби разносят инфекции ! Есть ли какой то закон чтоб повлиять на него!
avatar
5 didira • 15:07, 16.01.2019
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ У СПРАВАХ
МІСТОБУДУВАННЯ І АРХІТЕКТУРИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Держбуду України
24.03.1992 N 37
ПОГОДЖЕНО
Міністерством охорони
здоров'я України,
Держжитлокомунгоспом
України, Управлінням
пожежної охорони
МВС України,
Секцією архітектури
та інженерно-технічних
рішень житлових
та громадських будівель
для масового міського
і сільського будівництва
НТР Держбуду України
{ Норми втратили чинність на підставі Наказу Міністерства
будівництва, архітектури та житлово-комунального
господарства
N 175 ( v0175667-05 ) від 28.09.2005 }
ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ УКРАЇНИ
Житлові будинки для індивідуальних
забудовників України
ДБН 79-92
avatar