У випадку незаконної перевірки підприємців – акти податкової автоматично визнаються незаконними та скасовуються – Висновок ВСУ

Верховний Суд України зробив, можна сказати, революційний правовий висновок, а саме: У випадку незаконності перевірки підприємців прийнятий за її результатами акт індивідуальної дії автоматично підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

 

Такий висновок Верховний Суд України зробив у справі №804/12558/14, а саме суд вирішив:

 

Підприємство звернулося до суду з позовом до ДПІ про визнання дій щодо проведення перевірки протиправними, визнання протиправним і скасування рішення.

 

За наслідками контрольного заходу ДПІ дійшла висновку про порушення позивачем пп.8, 12 ст.9 закону №2464-VI з огляду на несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в сумі 6 863 360,47 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки органом контролю прийнято рішення від 30.07.2014 про застосування до підприємства штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 805191,15 грн.

 

Згідно норм чинного законодавства платник  має бути повідомлений про дату та початок, місце проведення перевірки.

 

Невиконання вимог п.79.2 ст.79 ПК призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої, а саме — компетенції в податкового органу на прийняття акта індивідуальної дії.

 

Наведене правозастосування узгоджується з висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 27.01.2015 у справі за позовом ТОВ «Будгарантінвест-55» до ДПІ в м.Южному Одеської області про визнання незаконним наказу про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки та визнання протиправними дій, який має враховуватися при застосуванні норм права в подібних правовідносинах відповідно до пп.8 п.1 розд.VII «Перехідні положення» КАС.

 

Тобто позивач був об’єктивно був позбавлений можливості ознайомитись у встановлений законом спосіб із зазначеними документами до початку здійснення контрольного заходу. Це зумовлює протиправність дій відповідача щодо проведення документальної невиїзної перевірки підприємства.

 

У випадку ж незаконності перевірки, як у спірному випадку, прийнятий за результатами такої перевірки акт індивідуальної дії автоматично підлягає визнанню протиправним і скасуванню.

 

Читайте також – Про нову підставу закриття кримінального провадження

 

Адвокат Сергій Гула

 

 

 

 

 

 

 

Всього коментарів: 0
avatar