Валютний кредит - чи має право банк нараховувати пеню у валюті?

Чи ненайбільшою кредитною проблемою протягом останніх років є саме проблема валютних кредитів.

 

Дуже багато громадян, які брали кредит у доларах США, як правило, з часом зіткнулися з дуже великими проблемами не тільки погашення даного кредиту через «скачки» національної валюти, але із несправедливим нарахування пені та вимоги банків про сплату відповідних штрафних санкцій у валюті.

 

Верховний Суд в даному питання, зробив важливий висновок, а саме у справі № 761/26293/16-ц від 20.03.2019, де зазначив, що нарахування пені в іноземній валюті не передбачено законодавством та остання стягується виключно у гривні.

 

Верховний Суд зазначив, відповідно до частини другої статті 533 ЦК України якщо в зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті в гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

 

Статтею 99 Конституції України встановлено, що грошовою одиницею України є гривня.

 

Відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі, коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.

 

Оскільки пеня є неустойкою і має штрафний, а не компенсаційний характер, вона не входить до складу зобов'язання, її сплата та розмір визначені Законом України «Про захист прав споживачів» за неналежне надання виконавцем банківських послуг споживачеві, то нарахування та стягнення такої пені має бути здійснене в національній валюті України.

 

При наявності додаткових питань та проблемного кредиту пишіть сюди

 

Адвокат Сергій Гула

Всього коментарів: 0
avatar