Звільнення від сплати судового збору – про що потрібно знати?

Зважаючи на значні ставки мита за розгляд справи у суді, все більше заявників задумуються про підстави звільнення від відповідного платежу.

 

І таки підстави наявні. Вони закріпленні як в нормах чинного законодавства, так і у судові практиці.

 

Найперше варто звернути увагу на рішення нового Верховного Суду, а саме: в ухвалі від 04.01.18  у справі №  826/14836/16 Суд зазначив: «Зважаючи  на  скрутний майновий стан сторони, колегія суддів приходить до висновку про можливість звільнення позивача від сплати судового збору, оскільки він становить (1984,32 грн.) більше, ніж місячний розмір пенсії».

 

Також, корисний для прикладу є рішення Вищого спеціалізованого суду у справі  № 754/4275/16-ц 08.11.2017 передбачає, що саме скрутний майновий стан, на підтвердження якого заявником надані відповідні документи, може бути підставою для задоволення судом клопотання про звільнення її від сплати судового збору.

 

Суд посилаючись на ч. 1 ст. 82 ЦПК України, якою передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. А відповідно до вимог ч. 3 ст. 82 ЦПК України з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати. Ці норми знайшли своє відображення і в новій редакції ЦПК.

 

Касаційний суд наголосив, що разом з апеляційною скаргою  заявниця надіслала на адресу апеляційного суду клопотання про звільнення її від сплати судового збору з підстав, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 82 ЦПК України, в обґрунтування якого посилалася на те, що має скрутний майновий стан, а саме: після раптової смерті чоловіка на її утриманні залишився неповнолітній син та батько чоловіка, інвалід війни  1 групи, надавши на підтвердження цього відповідні документи.

 

За таких обставин не можна вважати справедливим скасоване судове рішення, адже особа безпідставно не може бути позбавлена права на апеляційне оскарження рішення суду, оскільки це буде порушенням права на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

 

Окрім того, відповідно до положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини, зокрема, на рішення від 19 червня  2001 року у справі «Креуз проти Польщі», в якому зазначається, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

 

Варто зазначити, що профільний Закон «Про судовий збір» також передбачає відповідні підстави для сплати/відстрочення/зменшення сплати судового збору, а саме:

 

Враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

 

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

 

2) позивачами є:

 

а) військовослужбовці;

 

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

 

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

 

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї;

 

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

 

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.

 

Тому, якщо сторона має складний майновий стан, їй обов’язково потрібно разом із своїм адвокатом готувати клопотання про звільнення від сплати судового збору.

 

Адвокат Сергій Гула

 

Поставити питання

 

Всього коментарів: 0
avatar